WARSZTATY

Kulturaliowe warsztaty – coś dla oka, ciała czyli sposób na działanie oraz rozwój!

SZCZEGÓŁY ZNAJDZIESZ RÓWNIEŻ NA: FACEBOOK

HARMONOGRAM:

12.04. Fotografia basic
13.04. Fotografia medium
14.04. Emisja głosu

14.04  Projektowanie holistyczne multidyscyplinarna dydaktyka
15.04. Retoryka
16.04. Teatralne
17.04. Artrecycling
18.04. Fotografia podróżnicza
19.04. Mapping

19.04. Projektowanie ubioru z LPP
20.04. Komunikacja międzykulturowa

ZAPISY:
4.04 – 10.04.2013
pod adresem: kulturalia.warsztaty@porozumienie.krakow.pl

W ZGŁOSZENIU PROSZĘ PODAĆ: imię i nazwisko, telefon, nazwę wybranego warsztatu.

 

Udział w warsztatach jest darmowy!!

Ze względu na ograniczoną liczbę osób każdy uczestnik może wybrać tylko jeden warsztat!

 

WARSZTATY FOTOGRAFIA BASIC

12.04.2013,  godz. 12:00  – 14:00

Wyższa Szkoła Europejska, ul. Św. Filipa 25, Sala F07

 

WARSZTATY FOTOGRAFIA MEDIUM

13.04.2013,  godz. 13:30  – 16:00

Wyższa Szkoła Europejska, ul. Św. Filipa 25, Sala F104

Kurs Fotografii przeznaczony jest dla osób, które odkryły w sobie pasję fotografowania, chcą podzielić się swoimi dotychczasowymi doświadczeniami z innymi oraz zdobyć nowe umiejętności i wiedzę. Głównym elementem kursu będą zajęcia praktyczne, dzięki którym uczestnicy rozwiną swoje umiejętności fotografowania. Indywidualne podejście do każdego uczestnika umożliwi wspólne poszukiwania własnego stylu na różnorodnych ścieżkach fotografii.
PROWADZENIE: Grzegorz Mart – absolwent wydziału Fotografii w Państwowej Wyższej
Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi.

 

WARSZTATY EMISJI GŁOSU

DLA NAUCZYCIELI I LUDZI PRACUJĄCYCH GŁOSEM

14.04.2013,  godz. 12:00 – 15:00

Wyższa Szkoła Europejska, ul. Św. Filipa 25, Sala F01

Tak naprawdę cali jesteśmy instrumentem wydobywającym dźwięki – głos, mowę… Głos odzwierciedla stan fizyczny, emocjonalny, umysłowy i duchowy naszego organizmu. Wrażliwemu słuchaczowi ujawnia drugiego człowieka. Organizm ludzki to niezwykle czuły instrument i nawet niewielkie zmiany w jego funkcjonowaniu powodują zmiany brzmienia głosu.  Jesteśmy instrumentem, ale czy umiemy na nim grać, wydobywać wszystkie jego możliwości? Jeśli tak to wspaniale, ale często mamy z tym problemy. Każdy człowiek dysponuje innymi warunkami głosowymi. Zależy to w głównej mierze od budowy organizmu i jest cechą indywidualną. Narząd głosowy (w uproszczeniu: aparat oddechowy, fonacyjny i artykulacyjny, a w rzeczywistości cały nasz organizm) jest strukturą niezwykle skomplikowaną. Ważne jest, aby każdy mógł osiągnąć i wykorzystać własne optimum, eliminując zbędne napięcia.

PROWADZENIE: Żaneta Groborz-Mazanek -Śpiewaczka, historyk sztuki. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie, który ukończyła, prezentując z przerażeniem i bezsilnością szerokie spectrum modelowych napięć uniemożliwiających jej zadowalające wykonywanie zawodu. Na scenie Opery Krakowskiej wykonywała partię Toski w operze Tosca G. Pucciniego i Tatiany w operze Eugeniusz Oniegin P. Czajkowskiego, była również solistką Opery Śląskiej w Bytomiu, gdzie obarczona nieodpowiednim dla jej kategorii głosowej repertuarem straciła głos. Praca nad jego odzyskaniem – regulacją zaburzeń funkcjonalnych – zajęła jej wiele lat. Obecnie, wykorzystując własne doświadczenia, prowadzi zajęcia uczące prawidłowej emisji głosu i świadomości ciała. Koncertuje, mając w repertuarze arie i pieśni kompozytorów różnych epok i narodowości oraz piosenki musicalowe. Jest autorką publikacji z dziedziny historii sztuki, zajmuje się działalnością aktorską i plastyczną.

 

WARSZTATY PROJEKTOWANIA HOLISTYCZNEGO

14.04. 2013, godz. 17.00 – 19.00

Galeria Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3a

Warsztaty- multidyscyplinarna dydaktyka – jeden problem widziany oczami przedstawicieli różnych dziedzin nauki/sztuki i wspólne dążenie do jego rozwiązania. Zapraszamy studentów kierunków humanistycznych, artystycznych, projektowych ścisłych przyrodniczych. Fuzja nauk stworzy nowe innowacyjne rozwiązanie i odpowiedź na zaskakujące pytanie i problem. Warsztaty są podsumowaniem „Platformy Porozumienia – CyberEmapthy”

Szczegóły: FACEBOOK , WWW

PROWADZENIE: Andrzej GłowackiCzłowiek pełen pomysłów (zostało obliczone, że ma około 368 pomysłów na minutę). Od początku lat 90-tych pracował jako projektant wnętrz i przemysłowych. Obecnie bada relacje nauki i sztuki w dziedzinie komunikacji wizualnej i przestrzeni wirtualnej. Uhonorowany wieloma nagrodami roku, jest członkiem Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego od 2011 roku. Tytuł profesora otrzymał od Lecha Wałęsy w 1995 roku.

Marika WataMłody naukowiec z pasją do sztuki i zarządzania z „Master of Arts” stopniu. Jest doktorantką w dziedzinie projektowania użytkowego na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W życiu codziennym tryska energią a jej optymizm jak powszechnie wiadomo, jest zaraźliwy. Autorka metodologii projektowania i wielu artykułów. Projektuje wnętrza, książki, interaktywne i multimedialne dzieła sztuki.

 

WARSZTATY  RETORYCZNE

15.04.2013,  godz. 12:00 – 15:00

Wyższa Szkoła Europejska, ul. Św. Filipa 25, Sala F1

Warsztat odnosi się do podstawowych elementów, które są niezbędne do zbudowania i wygłoszenia wypowiedzi publicznej. Podczas spotkania uczestnik dostanie wskazówki z zakresu:

 • fonetyki  – prawidłowej artykulacji samogłosek i spółgłosek
 • ćwiczeń usprawniającymi aparat artykulacyjny
 • prawidłowej wymowy
 • właściwego operowania emocją i barwą głosu
 • modulacji głosu
 • stosowania pauzy i frazy w wypowiedzi
 • prawidłowego akcentu
 • budowania wypowiedzi opartej na szczerości i otwartości

Warsztat zmierzał będzie do stworzenia krótkiej własnej wypowiedzi i wygłoszeniu jej przed wszystkimi uczestnikami warsztatu w oparciu o zdobytą wcześniej wiedzę.

PROWADZENIE: Wojciech Dawid Terechowiczaktor, reżyser, wokalista, retor, nauczyciel emisji głosu, nauczyciel sztuki aktorskiej.  Absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odbył ponad 200 koncertów i recitali w kraju i za granicą w charakterze solisty. Wykładowca retoryki i sztuki mówienia w Zgromadzeniu Księży Misjonarzy w Krakowie oraz  do 2012 r. także w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów. Były aktor Teatru Lalki, Maski i Aktora „Groteska”. Od 2008 roku prowadzi swoją działalność kulturalno – edukacyjną dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów pod szyldem Fundacji Hothaus.  W ciągu zaledwie czterech lat działalności teatr zrealizował 25 premier – każda z nich na najwyższym poziomie artystycznym. Autor podręcznika „Mowa lekka, swobodna i wyraźna.

 

WARSZATY TEATRALNE

16.04.2013,  godz. 10:00 – 14:00/ 16:00-20:00

Wyższa Szkoła Europejska, ul. Św. Filipa 25, Sala F05/F1

PROWADZENIE: Stanisław Świder - Urodził się i wychował w górach. Ukończył szkołę aktorską. Współpracował z wieloma teatrami w Polsce. Studiował na Wydziale Filozofii – Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Następnie podjął studia na Wydziale Reżyserii – w Krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Jako reżyser współpracował z szeregiem zespołów teatralnych. Przez kilka lat, jako dyrektor, prowadził Teatr Miejski. Prowadzi zajęcia ze studentami Filologii, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie, oraz Studentami Pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na studiach Effective Communication and Public Relations prowadzi zajęcia z emisji głosu oraz warsztaty teatralne.

 

WARSZATY Artrecycling Poltwór

17.04.2013,  godz. 12:00 – 15:00

Love krove, ul. Brzozowa 17

Portfele z opakowań po mleku i sokach. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że z opakowania po napojach, można wykonać świetne, solidne i kolorowe portfele. Każdy jest wyjątkowy gdyż wykonywane ręcznie stanowi osobistą kompozycję.

PROWADZENIE: Katarzyna Dorota – absolwentka kierunków Animacja Kultury na UJ oraz kierunku Animator i Menedżer Kultury na wydziale Psychologii i Pedagogiki UMSC w Lublinie. Wiceprezes stowarzyszenia To.pole, zajmującego się edukacją nieformalną z zakresu ekologii i kultury (www.to-pole.org). Koordynator projektu POLtwór (kreatywna forma recyklingu, www.poltwor.com).

 

WARSZATY FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

18.04.2013,  godz. 12:00 – 15:00

Love krove, ul. Brzozowa 17

Warsztaty mają na celu przybliżenie uczestnikom specyfiki fotografii podróżniczej. Prowadzący podzieli się swoimi doświadczeniami z kilkunastu lat podróżowania z aparatem. Uczestnicy dowiedzą się między innymi w jaki sposób przygotować się i swój sprzęt do wyjazdu, jak zrobić poprawną technicznie fotografię, w jaki sposób opowiedzieć historię za pomocą zdjęć.

Uczestnicy proszeni są o nadesłanie na adres prowadzącego (mieszko.stanislawski@gmail.com) do 3 dni przed warsztatami swoich trzech fotografii podróżniczych . W ramach warsztatów przeprowadzimy krótką analizę wybranych zdjęć.

PROWADZENIE: Mieszko Stanisławski – Urodzony w 1982 w Bielsku-Białej. Fotograf dokumentalny, absolwent filozofii UJ, podróżnik i muzyk. Członek kolektywu Babel Images, współpracuje także z Agencją Fotograficzną Reporter. Zdobywca I miejsca w konkursie fotografii prasowej BZWBK Press Foto 2009. Jego zdjęcia publikowane są w prasie polskiej i zagranicznej (m.in. Przekrój, Polityka, National Geographic Traveler, Courier International). Ma na swoim koncie kilkanaście wystaw zbiorowych i indywidualnych. Prowadzi warsztaty fotograficzne. Jego zainteresowania fotograficzne można zaliczyć do nurtu fotografii humanistycznej.”

 

WARSZATY  MAPPING

19.04.2013,  godz. 12:00 – 16:00

Wyższa Szkoła Europejska, ul. Św. Filipa 25, Sala F03

4 godzinne praktyczne wprowadzenie do platformy programistycznej touch designer, która używana jest do tworzenia interaktywnych systemów medialnych, instalacji, projekcji mappingowych, wizualizacji danych, interaktywnej grafiki oraz budowaniu niestandardowych aplikacji VJ’skich.

Program warsztatów:

 • introdukcja do interfejsu użytkownika
 • podstawowe rodzaje operatorów/przetwarzanie danych
 • praca z obiektami 3d
 • importowanie .jpg .mov jako tekstury
 • importowanie audio/ audio reaktywność
 • mapowanie rzeczywistego obiektu w przestrzeni warsztatowej
 • interakcja z obiektem za pośrednictwem aplikacji OSC(android/iphone)
 • prezentacja z wykorzystaniem sensora kinect

Wszystkie przykłady i materiały szkoleniowe będą realizowane i dostarczane na bieżąco podczas warsztatów. Przychodząc na warsztaty trzeba przynieść swojego laptopa z Touch Designej FTP zainstalowanym. Touch Designer obecnie obsługiwany jest przez system operacyjny Windows, ale moży być stosowany na Mac przez bootcamp.

Download: touch077.com/Downloads

PROWADZENIE: Łukasz Furman

 

WARSZATY  PROJEKTOWANIA UBIORU Z LPP

19.04.2013,  godz. 10:00 – 15:00

ul.Piłsudskiego 21 sala nr 5
Do udziału w warsztatach zapraszamy studentów ASP oraz innych uczelni artystycznych. W warsztatach mogą wziąć udział tylko osoby studiujące/absolwenci kierunków związanych (szeroko) z projektowaniem odzieży oraz z grafiką (szczególnie grafika nadruków odzieżowych).

PROWADZENIE: Warsztaty będą prowadzone przez osoby pracujące w marce House:
- Anna Czech/Grafik nadruków odzieżowych
- Marcin Woźniak/Projektant odzieży

 

WARSZATY KOMUNIKACJA MIĘDZYKULTUROWA

20.04.2013,  godz. 11:00 – 14:00

Wyższa Szkoła Europejska, ul. Wsterplatte 11, sala A3

Warsztat „Komunikowanie międzykulturowe” skierowany jest do osób, które chcą dowiedzieć się z czego wynikają trudności w rozumieniu ludzi pochodzących z odmiennych kręgów kulturowych i cywilizacyjnych. Podczas spotkania będziemy poszukiwać odpowiedzi na pytanie o różnice w postrzeganiu i rozumieniu czasu. Dowiemy się jakich wyrażeń oraz gestów wystrzegać się podczas wakacji w egzotycznych zakątkach globu. Sprawdzimy w jaki sposób przywitać i ugościć kontrahentów z Ameryki, Azji i Afryki, aby zrobić na nich odpowiednio dobre wrażenie… i podpisać lukratywną umowę biznesową. W końcu, postaramy się wspólnie wywnioskować czym jest relatywizm kulturowy i dlaczego warto znać różnice kulturowe w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. Serdecznie zapraszam!

PROWADZENIE: Michał Futyra – na co dzień wykładowca w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. J. Tischnera w Krakowie oraz Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Wieloletni pracownik Instytutu Badań nad Cywilizacjami WSIiZ gdzie naukowo zajmował się regionem Azji Południowo – Wschodniej. Dziennikarz, fotograf, podróżnik, autor warsztatów tematycznych z zakresu komunikowania międzykulturowego, technik negocjacyjnych oraz dziennikarstwa podróżniczego.

12.04. Fotografia basic
13.04. Fotografia medium
14.04. Emisja głosu
15.04. Retoryka
16.04. Teatralne
17.04. Artrecycling
18.04. Fotografia podróżnicza
19.04. Mapping

19.04. Projektowanie ubioru z LPP
20.04. Komunikacja międzykulturowa